14. marec 2014

v koš vržena 'seminarska'

Članek: Veliki režiser. Kako je veliki propagandist prejšnje Janševe oblasti Jože Možina postal nagrajeni režimski umetnik.
Jure Trampuš. Mladina 03 | 17.1.2014  (str.19)

Dodatno:
-       Dobri prijatelj v slabi družbi (ali kako si nevrotična nacija deli nagrade). Vlado Miheljak. Mladina 03 | 17.1.2014



Povzetek vsebine:
V tej izdaji revije ni edini članek na to temo. Govori o Prešernovi nagradi in nekorektni odločitvi prejemnika. Prejemnika nagrade na podlagi 9. člena Zakona o Prešernovi nagradi ‘upravni odbor sprejem odločitve o nagrajencih na podlagi mnenj svojih strokovnih komisij.’ Torej. Odbor, ki se dokončno odloči o prejemnikih, to dokončno odločitev postavi na predlogih komisije. Člane odbora na predlogu ministrstva imenuje parlament. Ti posamezniki so ugledni akademiki, profesorji, umetniki. Ki potem skupaj imenujejo člane komisije.
V tem primeru, v primeru podelitve Prešernove nagrade Jožetu Možini, je odbor določil svojega izbranca ne na podlagi predlogov. In nagrajenec je več kot očitno (sodeč po članku) izbranec zaradi politike in ne umetniške žilice.
Eden izmed argumentov je, da je bila sestava odbora potrjena v času Janševe vlade. Sumljiva so dejanja močnega nasprotovanja, npr. soglasen odstop komisije ter odhod edinega člana odbora, ki se s filmom tudi neposredno ukvarja. Da Možina ni bil izbran samo ne na podlagi predlogov, ni edino protizakonito delovanje. Njegov film o Pedru Opeki, misijonarju na Madagaskarju, ki poučuje otroke, je bil predvajan več kot dve leti pred nominiranjem, to je druga stvar v nasprotji z Zakonom.
Avtor članka dalje razlaga, da je film sicer dobil tri mednarodne nagrade, vendar pa so te komajda omembe vredne – za razliko od Roka Bička, ki sicer ni dobil Prešernove nagrade, je pa z Razrednim sovražnikom dobil nagrado Združenja evropskih in sredozemskih kritikov. Nadaljevanje, zakaj je Možina politična in ne ‘kulturna’ izbira, to potrjuje z življenjepisom in njegovimi prejšnimi delovnimi položaji. Očitno je bil ves čas na strani Janše in vsemogočne katoliške cerkve. Avtor ponudi tudi širši pogled in razkaže na kakšne vse načine si je prejšnja vlada hotela podrediti film. Ali pa si celo drznemo reči, da si je hotela podrediti kar celo kulturo. Očitno je, da je bila Prešernova nagrada več kot izsiljena. Konflikt je pripeljal tako daleč, da je bila sklicana celo nujna seja odbora za kulturo. Vendar pa Možina ni edini nagrajenec, ki buri duhove pravične, nepristranske politike. V članku lahko zasledimo več primerov favoriziranja. Za zaključek nam je na pladnu postreženih nekaj definicij socialne mimikrije in mimikretičnega delovanja, primer Astroturfinga, ki se nanaša na umetno zeleno travo. Torej nekaj, kar se pretvarja, da je nekaj popolnoma drugega kot to, kar je.





Dejstvo je, da obstajajo podporniki kot so Grafenauer, hkrati obstajajo nasprotniki, Makarovič. Slovenci smo tipično vedno deljeni. Problem ni, da je nagrajena napačna tema, napačen film, napačen lik ali napačen umetnik. Problem je v odločitvi odbora in njenih razlogih in argumentih. Ki jih v članku ni zaslediti, razen, da so se tako odločili, kar kot na dlani ponudi tisto, okoli česar se svet v resnici vrti – politiko.

Vprašanje konflikta med kulturo in politiko. Kdo podpira koliko in koga. Še posebej, ko govorimo o financah in velikemu javnemu ‘boom’ priznanju, ki podeljuje status. Ne morem ne pomisliti na v članku omenjeni komentar Nika Grafenauerja (ki je naprimer samostojno predlagal Možino za nagrajenca in je sam Prešernov nagrajenec), da je to obrobna zadeva. Bi se pravi umetnik, ki ustvarja zato, ker je za to poklican, ker v tem uživa in je to del osebnosti, res tako razuburjal zaradi neke nagrade, ki je tako očitno politična?

Podanih je toliko podatkov, ves čas mi v oči skače neimenovana beseda očitno. Zaradi tega in tega je očiten izbranec Janševe vlade. očitno ni dovolj dober, da bi ga izbrali. Zanima me, kateri so bili ostali predlagani kandidati in ali bi nasprotna stran lahko zagnala isti vik in krik v primeru, če bi bil nominiran očiten pripadnik levice. Kar me je pripeljalo do tega, da sem premalo podkovana in bi raje prebrala še drugo plat zgodbe. In ugotovila, da na univerzi, kjer vladajo intelekt, izobraževanje, razmišljanje, te možnosti nimam.

Koliko kaj kdo komu. Obstajajo meje in prekoračene meje so očitna prepoved. Zakaj potem na FDV-ju ne dobim Reporterja v morju Mladine?

Če se gre za vprašanje nepristranskosti ko se vpleta politika, kdo mi lahko obljubi, da profesorji, ki so istočasno člani, močni in glasni povrhu, političnih strank, ki so ministri, ne bodo nepristransko poučevali? Da smo levičarska fakulteta je jasno vsem. Da imamo od tega lepe zidove pa mi osebno, kot študentki kulturologije, to zelo malo pomaga, ko pa spadamo v bolj stare, propadajoče predele. Še vedno pa nam grozi šolnina. Tako kot vsem ostalim.

Nekoliko pesimistično lahko zaključim, da politika ni in zelo težko je nepristranska. Zato potrebujejo določitve. Kdo je kdo, kdo podpira koga. Zato da vemo, kdo kam spada in tako lahko vzpostavimo pričakovanja kam se bo kdo nagibal. Kar precej olajša predstavo prihodnosti. Če veš kje si, veš kam boš prišel. 



(obrazložitev: za predmet kulturna politika (- ne, nisem si ga izbrala prostovoljno) moramo obdelati akademski članek s temo 'kulturna politika'. ne vemo, kaj točno to pomeni. problem te obdelave članka je, da članek ni akademski.)