'svet, ki ga je videl pred seboj, ni bil več čuden svet. bil je nov svet..' - paulo coelho, alkimist
16. december 2011
Veseli December
24. oktober 2011
Zakaj obožujem Avstralijo
Vsako človeško bitje bi moralo v sebi hraniti sveti plamen norosti in se istočasno obnašati kot normalna oseba. - Paulo Coelho
In točno zato obožujem Avstralijo.
Za začetek grem par mesecev v vzratno. Očitno BlackBerry aka ČrnaBorovnička rad ne deluje tako kot bi moral. Ne vem, zakaj. Po prvem popravilu, se je pokvaril spet isti dan, po drugem popravilu se je čez nekaj ur pojavila ista napaka. V sredo, četrtek, petek, soboto (po telefonu) in v ponedeljek sem torej preživela vsaj dobri dve uri v trgovini s telefoni. Finančne strani raje ne omenjam. Preveč v detajle.
Zgodovina me uči, da se z Avstralci veliko več doseže na prijazen način. Ti prijazen do mene, jaz prijazen do tebe, bi rekel Tarzan. Ampak nekje je pač treba začrtati mejo. In to je bil moj cilj današnjega dne.
Na žalost pa se včasih počutiš naravnost neumno. Zato v tistem trenutku pograbiš torbo, odkorakaš iz trgovine, delaš ovinke, dokler se ne odmakneš neprestani gneči človeških mravelj in dihaš. Če si jezne narave, potem brcaš v steno, mogoče smetnjake. Izogibaš se avtomobilom. Še dobro, da nisem jezne narave. (??!)
Zgodilo se je, da se je starejši gospod odločil odkorakati mimo. Slučajno ima dve hčeri, 19 in 13 let, in ne more odkorakati mimo mladega dekleta v očitno stresni situaciji, ne da bi vsaj nekoliko pomagal. Povabil me je torej na kavo in klepet. Ko se odločam, kaj narediti in kaj ne, upoštevam mnogo različnih faktorjev. Seštevek teh je bil, zakaj pa ne.
Kaj pa lahko drugega tare dekle, kot pa zlomljeno srce? Prvih nekaj minut je tako preživel v monologu tolažbe, da bo pravi že prišel. Dokler jih ne zapiram neprestanimi klici, smsi in vsem ostalim, kar dekleta pač počnejo. Fantje so radi svobodni. Očitno sem si nasvete vzela k srcu, kakor si je pač razložil moj smeh.
Ugotovila sem, da se je moj novi prijatelj Julian rodil gluh in zdaj bere iz ustnic in delno uporablja aparat. Zato se je naučil, kako ravnati z ljudmi, posebno s tistimi, ki so nežnejšega spola. Nadutežev pa sploh ne prenaša. Žena mu je umrla in zadnjih 10 let sam vzgaja hčerkice, najpomembnejša lekcija, ki ju je naučil, pa je, da je življenje lepo, če ga uživaš. In da je vsaka lekcija del življenja. Vsak ima svoje vzpone in padce, najlažje pa se obdržiš pri zdravi pameti, če treniraš svoje srce.
Obožuje vsako irsko malenkost in igra irske bobne. V irskem baru, kjer pije svoj irski pir.
Študiral je antično zgodovino (še dobro, da s seboj nosim Homerjevo Odisejo), kar mu da vso pravico da me označi za daljno potomko Filipa Makedonskega. Ista država, zakaj pa ne. Pomudila sva se tudi okoli tragedij njegovega direktnega potomca, Aleksandra Velikega. Kakšen moški!
Po dobrih 15 minutah je odšel, da mu ne bi odpeljali novega avtomobila. Japonskega, ne mara nemških BMW-jev.
Pa je bil moj svet spet lep.
16. september 2011
Še sanja se ti ne...
1. september 2011
Pozdravljen, September!!
Ko ti knjige cele dneve delajo družbo, je vsaka nova, ki ti prekriža pot, prijateljica in skušnjava hkrati.
- Elizabeth Kostova, Zgodovinarka
Kam je šel avgust, nimam pojma. Najbrž je dobil noge in je šel na kratek sprehod okoli jezera. Mogoče Bleda. Najprej kratka obnova, ali pa samo seštevek vsega, kar se je zgodilo med zadnjim blogom (polž se verjetno še vedno praska po glavi).
Imela sem željo po operi. Operna hiša v Sydneyu je samo veliko turistična znamenitost. Čudovita, ogromna. Dih jemajoča. Ampak turistična. Znotraj ni ene, prekrasne dvorane z ogromnim steklenim lestencem. Najbolj spominja na Cankarjev dom. Več manjših. Lepih, kot gledališče oblikovanih dvoran. Stene hodnikov so bele, lesene, steklene s pogledom proti odprtemu morju (oziroma drugi strani, severni strani, mesta) ali pa porisane na en in tisoč avstralski način. Pomembnejši koncerti se dogajajo ali v Acre areni (kjer se je tudi odvijala lanskoletna Hillsong konferenca), Sydney Entertainment Centre (kjer imamo slučajno rezervirano dvorano za Velikonočna praznovanja), mjuzikli in ostale drame pa v Capital teatru. Ogledati si torej nekaj dobrega v Operni hiši in za to ne odšteti preko $200, lahko sčasoma postane prava igra ‘ujemi me, če me moreš.’ V reviji sem našla ponudbo za ogled opera Aida, oktobra. Ker se je odvija sredi dneva, so karte veliko (veliko) ceneje. Ogled je bil ujet.
Na žalost pa se nisem naučila brati malega tistka: ponudba velja za leto 2012. V zameno grem na ogled mjuzikla Mary Poppins. Ne v Operno hišo, ampak ta je tako ali tako premajhna za ogromno gnečo opazovalcev.
Druga stvar, bolj logična in mimogrede, je začetek šole. Na začteku avgusta smo v prvih štirinajstih dneh obdelali prvi predmet (ki te kratko malo pripravi na kakršno koli vlogo vodje te bo že doletela v življenju). Sicer pa so predmeti boljši in boljši z vsakim semestrom.
Točno med vpisom v drugi semester drugega letnika in uradnim začetkom, pa se mi je izpolnila dolgo pričakovana želja. Čisto majčkeno nad levim gležnjem imam zdaj na veke vekov vrisano palmico. Prava izkušnja in po vsej verjetnosti eden najbolj zabavnih, v štiri stene ovitih prostorov v Sydneyu. S pogledom na Bondi plažo. Prišla, se sprehajala po obali uro ali dve, naredila in odšla. Brez sramu lahko priznam, da imam očitno visoko toleranco za bolečino. In tako kot me vedno v smeh spravi igla pri zobozdravniku, sem tudi tokrat na začetku se zvijala od smeha. Potem pa strmela od začudenja, kaj se dogaja. In komaj pričakovala poletje in dni, kot je tale, da lahko oblečem manj kot zimske hlače in škornje.
O, ja. Poletje se bliža in trenutno tipkam obuta samo v sandale. Misli si: marec. Prvi mesec pomladi.
Druga, pomembejša in meni najljubša debata bo tekla o mednarodnosti tega sveta. Sydney je daleč bolj mešanica kultur, kot bolj splošno priznana Amerika. Še posebej z Azijci (šokantno) in Arabci. Arabci kot Libanon, Sirija, Turčija, vsi možni –stani iz bivše Sovjetske zveze, Jordan in ostali Emirati. Njihov svet je komajda kaj podoben našemu. Mogoče je točno ta razlika tako vabljiva.
Moji novi prijatelji so iz Armenije. Točno pod balkonom stanovanja se skriva cel kup restavracij. Suši, Tajska, Eat At Home (sicer azijsko vodena, ampak skriva skorajda kakršno koli poslastico hočeš), kafeterija s sendviči in muffini ter moja najljubša Turkish. Turška hrana po dolgem in počes. Kebabi, turške pide (pica, ampak boljša), ražnjiči in burgerji. Če odvzamem pikantno čili omakico, bi lahko rekla, da je padlo iz neba. Predvsem pa so mi všeč ljudje. Družina skrbi za to menzo, oče, mati in sin. Petnajstletna hčerka pa se osredotoča na šolo. Prijazni, vedno nasmejani in zabavni, odprti in polni vprašanj. Tudi kadar ne vstopim, še dolgo kličemo drug za drugim, si voščimo dober dan in se menimo za detalje naslednjič, ko se vidimo. Današnja mladina, ki je kar sama priplula v to deželo, je veliko pogumnejša kot v njunih časih, ko so prišli semkaj z družino. Takšni gostitelji bi morali biti na vsaki ulici.
Druga nova prijateljica pa je iz Koreje. Pristala v Sydneyu dober teden in dan nazaj in se v ponedeljek zvečer oglasila v našem stanovanju. In ostala.
Dobro leto nazaj sem se preselila v novo stanovanje s še tremi sošolkami. Ena je odšla v Kanado februarja, druga se je preselila v hišo (menda umetnik potrebuje več prostora, s tem se popolnoma strinjam), tretja pa se je ta teden umaknila k ljudem, ki imajo bolj podobne predstave, kaj pomeni biti doma. Ni bilo prepirov, samo logično razmišljanje, da s tremi deklicami, ki uživajo družbo in so veliko bolj aktivne zvečer kot zjutraj, pač ne bo mogla ugasniti luči in zaspati ob desetih. Dejstvo in pika.
Tako smo se družno odločile, da bo krila vzamemo novo prispelo damo in ji pomagamo pri angleščini in prilagajanju v tem sijajnem, na trenutke povsem nelogičnem mestu.
Ime ji je Sally. Povedala mi je pravo, korejsko. Tri imena in vse, kar sem razločila, je bilo kar precej h-jev. Zasmejala se je, rekla, da je popolnoma srečna kar kot Sally.
V Koreji je stara 22 let, v Sydneyu (in drugje po svetu) pa 21. Korejci začnejo šteti z 1, pravi. Vsi raje povejo svojo številko, tako kot je drugje, počuti se mlajši in ima več časa za življenje. Sicer študira matematiko, vzela pa si je leto odmora, da obišče isto šolo, kot jaz. Ni ji uspelo narediti testa angleščine in tako se je leto spremenilo v leto in pol. Prva polovica bo šla za učenje jezika. Treniramo uporabo rok, prstov in obraznih mimik, da si povemo vse, kar si pač hočemo. Tudi telefon, listi papirja, svinčniki in občasni slovar nam pridejo prav. Rada ve, kdaj kdo pride domov, ker se sicer počuti osamljeno in obožuje svoje nove sostanovalke. Vse so tako prijazne, ker jo prosimo, naj nas pokliče, če se v mestu ponovno izgubi. Res nas ne bi rada motila.
Zanimivost pa je tale: prebrala mi je pismo, ki ji ga je napisala najboljša prijateljica, preden je odšla. Menda reče, kar hoče in je izredno zabavna in pogumna. Eden izmed znakov je bil kot črka F, gledal pa je v nasprotno smer, proti levi. Prebere se ga kot glas K. Včasih so si sledili trije, štirje, kar je bilo slišati, kot hitro prebrno KKKK. Kaj pomeni? Smeh. Dobesedni prevod narobe obrnjene črke F je ha. KKKK = hahahaha.
Svet je res vsega poln.
20. julij 2011
Polz
Nekoc je zivel polz. Tezo sveta je nosil na hrbtu, ali vsaj tako je mislil. Vse dneve je lezel in lezel in lezel. Premikal se je cisto pocasi, da mu dragocena hisa ne bi zlezla iz hrbta.
Prvi dan je mimo njega svigala ena travnata bilka za drugo, ali vsaj tako se je zdelo njemu. Nekatere so bile debele, temno zelene in so se skorajda dotikale neba. Spet druge so bile cisto majhne, ki so velikim bilkam komajda segle do kolen. Bile so bele s svetlo zelenim odtenkom, ki ga je polz lahko zaznal le ob soncnih dneh. Prvi dan je bil soncni dan, zato je polz lahko prepoznal to svetlo zeleno barvo. Tretja vrsta bilk pa je bila suha, rjava, rumena, posusena in sploh ni izgledala zdrava.
Drugi dan pa ni bilo sonca in v daljavi je polz lahko slisal cudno grmenje. Se nikoli ni slisal cesa podobnega in, ce si ne bi glasno prigovarjal, bi ga bilo posteno strah. 'Pogumen si. Pogumen si,' si je ves cas sepetal. Vcasih, ko je bil posteno prestrasen, je sepet postal nekoliko glasnejsi. Trava je postajala vedno bolj rumena in suha, temnih zelenih bilk pa je bilo vse manj in manj. Tudi prst ni bila vec tako mehka in udobna. Ni bilo dovolj vlage in vedno vec je bilo prahu. V ustih je obcasno okusil nekaj cudnega, nekaj nenaravnega. Zrak je bil suh in polz si je mocno zazelel dezja. Nekaj ni bilo prav, ampak se vedno je nadaljeval naprej po poti, cisto naravnost.
Tretji dan pa je trava popolnoma izginila. Vse je bilo ravno in sivo. Prst sploh ni bila vec prst, ampak trda, siva, groba podlaga, ki ga je grobo praskala po neznem trebuscku. Ampak to ni bilo vse, kar je bilo sivo. Tudi zrak je bil brez barve, na nebu je viselo nekaj temnega, pa vendar to niso bili oblaki. Pravzaprav, ce je dobro pogledal, polz neba sploh ni mogel videti. Dalec, vec tednov hoje stran je zagledal velike kvadrataste, temne skupke kamenja. Nekatere so bile vecje, druge manjse. Ampak vse so si bile izredno podobne na nek nacin. Kar je polza prestrasilo najbolj pa je bilo tisto med njim in kockami. Hitro brzece, glasne - aha, to je torej to grmenje, brez oblik velikanske mase barv so svigale mimo njega in mu povzrocale neverjeten glavobol. Se nikoli ni videl cesa hitrejsega, glasnejsega in bolj grozljivega. Ni imel pojma, kaj bi to lahko bilo, ampak vedel ja, da ne spada v njegov svet. Ali pa on ni vec spadal v svet, v katerega je vkorakal.
Takrat je ugotovil, da se je znasel na precepu. Ali naj gre nazaj? Med poznane zelene bilke, kjer bo lezel po mehki, vlazni, temni prsti? Ali naj nadaljuje pot naprej in tvega neznano?
Mogoce pa naj zavije desno? Levo? Nekoliko vstran? Vsak trenutek, ki ga je prezivel in strmel v sivino, je razmisljal, kje je zgresil smer. Hotel je ugotoviti, kam naprej, pa se ni in ni mogel domisliti resitve.
Zato je obstal. Polz, ki je vse svoje zivljenje le lezel in lezel, s hisko na svojem hrbtu, se je ustavil. Ni vedel kam naprej, zato je obstal na mestu, s tezo sveta na hrbtu, ali vsaj tako je mislil. Ampak ce nic drugega, je dom vedno nosil s seboj.
20. junij 2011
Draga vas domača
Tisti, ki veliko potujejo najbrž izgubijo svoj pravi naglas. Ni mi bilo do ene osebe, ki me lahko nauči vse svetovne jezike. Raje bi imela vseh sto oseb, vsaka posebna na svoj način.
14. junij 2011
Pošta in trgovina. Trgovina in pošta
30. maj 2011
Zgodbe
Ubije me včasih, kako ljudje umrejo.
- Marku Zusak, The Book Thief
Ali ste kdaj brali knjigo? Medtem ko bereš, te nekdo, ki je to knjigo že prebral, vpraša: “Kje si?”
Odgovoriš si z enim, kratkim stavkom. Mimoidočim ta stavek ni pomenil popolnoma nič.
Gospod Vprašaj, po drugi strani, pa je v tistem trenutku prepoznal ves tvoj svet.
Nekateri radi berejo, drugi malo manj, tretji nimajo časa. Ampak to sploh ni bistvo.
Bistvo je, da vsak človek živi v svojem svetu. Če priznate ali ne. In to ni glavni problem. Problem nastane, kadar mislimo, da vsi ostali živijo v našem svetu.
S ponosnim nasmehom na obrazu vam lahko povem, da moja sanjska hišica ni zgrajena iz sladkarij (čeprav zveni mamljivo) ampak ima raje trdne temelje sestavljene iz knjig. Zgodb.
Sostanovalkam sem trenutke branja razložila kot pogovor po telefonu. Nekateri so kratki in zgolj ubijanje prostega časa. Ne moreš reči potrata časa. Noben pogovor ne bi smel biti potrata časa….
Nekateri so lahki, kratki, samo toliko, da se za trenutek umaknem iz resničnosti in ubežim nazaj v moj svet.
Nekateri izmed the pogovorov pa so bolj globoki in resni. Ne, ker knjiga slučajno pripoveduje zgodbo o 12-letni deklici, ki živi v Nemčiji med Drugo Svetovno Vojno. Resda dejstvo, kako vsi njeni dragi umirajo priporome k solzam, ampak to ni vse, kar naredi pogovor pomemben. Stil pisanja doda nekaj pik.
Vse ostale pa spada k zgodbi. In ljudem, ki jo v resnici pripovedujejo. Ne samo pisatelj, vsak junak v knjigi. Vsaka oseba v knjigi.
Nekateri so smešni, drugi žalostni. Tu in tam lahko najdem tudi kakšnega psihopata. Ampak čisto vsi so resnični. V mojem svetu.
Čutijo, mislijo. Želijo, sanjajo in se bojijo.
Tako kot jaz. In v mojem svetu tudi ti.
Moj svet ni popoln. Včasih dežuje in je mraz, nekje v ozadju pa je skrita hišica z ogromnim kaminom. In ogromno polico knjig.
Včasih je v mojem svetu vroče in zabavno, svetlo in diši neverjetno omamno. Vedno pa obstaja kot, sobica, kjer se za skritimi vrati skriva na tone knjig.
Najljubši del je, ko preberem knjigo in jo predam naprej. Takrat vsak dan vprašam: “Kje si?” V enem samem stavku odkrijem cel njihov svet.
“Max je prišel na obisk.”
“Prvi dan šole.”
“Končno v Rusiji.”
Takrat vsi ti, drugim izmišljeni, heroji postanejo resničnost. Z besedami jih privabim v ta svet, opisujem njihove dobre lastnosti in opravljam vse, ki jih ne maram.
Konec koncev, kaj mi pa morejo?
Kadar pa pridem nazaj v moj svet, takrat se jim opravičim. Mogoče ne iz vsega srca, vsekakor pa jim obrazložim dogodke resničnosti in jim zagotovim, da so mi še vedno ekstra pomembni.
16. maj 2011
Lepota po moje
Dragi dnevnik
Prvi vnos. Sobota.
Danes ni bil kakšen poseben dan. Ampak odločila sem se, da to izpeljem.
Ko živiš sam, je večino časa pod tvojim nadzorom. Kdaj vstaneš, kdaj pospravljaš. Z nobenim se ne prerekaš, kdo bo prvi v kopalnici in komu se kam mudi. Če zamujaš, je vse to tvoj problem. Niti se ti ni potrebno prerekati, kdo ni pospravil posode za sabo. In kdo je na vrsti, da kupi tablete za pralni stroj.
Če lahko kriviš koga, krivi sebe.
Kar je lahko dobro ali slabo. Odvisno, kaj si že od začetka misliš o sebi.
Nekoč sem prebrala knjigo Blue Like Jazz. Menda je Donald Miller dober. Vsekakor je zanimiv. V enem izmed poglavju govori, kako se ti spreminja misel, če živiš sam. Tudi če si čez dan obkrožen z ljudmi in z njimi delaš, je vseeno pomembno, koliko časa preživiš z nekom, ki ti pritiska gumbe. Prepir spada pod normalno in pričakovano vrsto dialoga. Površinsko razgovarjanje ne zadostuje za rast normalnih odnosov.
In človek ni bil ustvarjen, da bi bil sam.
Medtem, ko sem se sprehajala po stanovanju in kot robot črtala dnevne opravke, so se moje misli ukvarjale s tem. Torej sem se odločila, da se odpravim v mesto in se družim z ljudmi. Mogoče bom celo poskusila pripeljati kakšen pogovor do prepira.
Ampak mesto je bilo prelepo. In predolgočasno.
Mogoče sem predolgo živela sama, vse je postalo neverjetno površinsko.
In začela razmišljati o podvigu. Kaj lepega se mi je zgodilo danes?
Nisem se mogla spomniti ničesar.
Lepota je kot barva morja. Neskončna.
Lepota je kot zlata skodelica, polna spominov na osebo, ki mi jo je podarila. Če dobro pomislim, je to še lepše prijateljstvo, ki ga delim.
Lepota je srečen konec, ki ga bosta dočakala. Kot v pravljici.
Lepota so vsi zaključki vseh pogovorov, ki sem jih končala z: “Rada te imam.”
Lepota je pogrešati nekoga, vendar vedeti, da mu to lahko kadar koli poveš. In da te pogreša nazaj.
Lepota je sončni zahod in upanje, da me nekaj lepega čaka tudi jutri.
14. maj 2011
Gospodar Prstanov aka LOTR
1. maj 2011
Lažniva Gospa
Lažniva Gospa
Prvič sem jo videla v sanjah. Takoj sem vedela, da so to sanje o sanjah in da mi sporočajo nekaj o prihodnosti.
Ni bila sama. Obkrožena je bila z drugimi svoje vrste. Vse so imele podobna oblačila, njeno je bilo temno modro z zlatimi zvezdami. Odvečno blago je držala v naročju, ko je nestrpno korakala levo in desno.
Govorila je pretvare, laži. Ne, ker bi bila zlobna. Ker jo je bilo strah. Bala se je preteklosti, sedanjosti in prihodnosti. Ni več hotela biti ona, hotela je postati nekdo drug.
Z novimi spomini, željami. Novo ime, nove misli. Nova podoba v ogledalu. Ni več hotela biti ponosna, pogumna. Hotela je bili žalostna in prestrašena. Tudi na zunaj. Ni več hotela nositi maske.
Ko je sonce začelo zahajati, so jo druge žene zapustile. Ostala je sama. Kmalu so svetlobo v sobi čarale samo še sveče. Lažniva gospa se je takoj počutila bolj udobno. Sence so jo zakrile, spremenile. Drugačna se ni prepoznala in tokrat si je dovolila upati. Upanje, da odkrije, kaj se skriva pod površino kože. In, kar ji je bilo še pomembnejše, da se bosta obe identiteti ujemali.
Šele takrat se je obrnila k meni. Brez občutka za čas sem od začetka stala pri vratih in opazovala. Njo in njene prijateljice. Njene služabnice. Tiste, ki so jo resnično poznale, pa niso smele tega nikoli povedati komu drugemu. Ne, da bi bila slaba, zlobna. Samo ni bila resnična.
Njen pogled mi je sporočal samo dvoje: “Pazi se. Obstaja veliko možnosti, da postaneš ista. Na pravi poti si. Vendar se lahko ustaviš. Lahko prenehaš pretvaro, preden popolnoma prevzame tebe in tvoje življenje. Tudi ti boš nekega dne nosila temno modro obleko z zlatimi zvezdicami. Obdana s služabnicami. Samo one te bodo resnično poznale.
Ampak tukaj je skrivnost – tudi ti boš globoko v sebi vedela, kdo si. Pa se ne boš mogla rešiti kletke. Živela boš v svetu laži, prevar. Umetnih nasmehov, in grenkih besed veselja. Nikomur ne boš zaupala, nikomur ne boš verjela.
Sčasoma boš umrla.”
Njene grobe besede bi me morale raniti. Pa me niso. Bile so besede modrosti, nauka. Bile so opozorilo. V njenih očeh sta se zrcalila strah in obup. Hotela je biti jaz, pa ni imela več poti nazaj.
Hotela je začeti od začetka, pa je potonila pregloboko.
S pogledom in prikimanjem glave se ji zahvalim. In v srcu si obljubim, da se bom rešila.
Njen pogled mi še sedaj sledi. Na trenutke se mi kristalno jasno prikaže pred očmi. V kapljicah dežja, v pogledu drugih.